Diskuze

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 02.06.2018 | Vložil: Albertsat

The men's prostate is central to the section of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most forms of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections received from the rest of the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to establish the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some of the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to adopt to make sure a healthy prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to choose prostate examination one or more times per year.

oficialni vstup

Datum: 09.04.2018 | Vložil: Petr Zavrel

Dobry den, kde jsou oficialni vstupy, tak aby clovek nemusel po/pre-lezat plot? Vim o trech mistech, kde jsou schudky - Krizova cesta, Kopaniny (nad Moravskyma Kninicema) a treti je na turisticke modre a zelene kousek od Bile studanky. Je jich vice? Pokud ano, kde? Dekuji

Re: oficialni vstup

Datum: 30.04.2018 | Vložil: Admin

Vstup do obory je povolen pouze přes "schůdky". Přelézání plotu je považováno za ničení oborního plotu, a pokud Vás u toho chytne oborník může Vám opravu plotu dát k úhradě.

Krajina

Datum: 08.11.2017 | Vložil: Tom

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli nějakým způsobem řešíte zdevastovanou krajinu v Oboře - tedy v budoucnu zdevastovanou. Nezmlazuje Vám les, protože je vše zvěří okousáno, jak bude krajina vypadat za 100 let?

Obora Kuřim - zákaz vstupu se psem

Datum: 07.04.2017 | Vložil: Zdeňka Fišová

Dobrý den,
při vstupu do Obory od rozcestí U Tří Křížů jsem narazila na ceduli, která zakazuje vstup do obory Kuřim se psy. Nechápu toto omezení na turisticky značené cestě - vede tudy zelená a modrá značka.
Přitom u žádného rozcestí není upozornění, že obora tak není průchozí.
Měla jsem naplánovanou trasu od hradu Veveří po žluté TZ - Junácká lávka, louka - Před Dolním Mlýnem - po zelené TZ - U Tří křížů, rozc. - Poutní místo Tři kříže - Trnůvka - po modré TZ - Nad Rozdrojovicemi - po zelené TZ - Osada, hosp. - po červené TZ - Sokolské koupaliště - Brněnská přehrada, hráz - Brněnská přehrada, přístav - Přístaviště, zast. MHD.
Kolem 15:30 hod. ve svých 62 letech s jezevčíkem jsem již neměla čas a síly na návrat, či změnu. Jsem z Bystrce, vracela jsem se po naplánované trase domů.

Kromě toho tam vede Křížová cesta, po které chodí víc důchodců s pejsky.

Proč to není na mapách a popřípadě na rozcestnících?
Slováci mají uzavřené turistické chodníky od zimy do června, ale je to v každé mapě (i na netu) a je možné zvolit jinou trasu. Popřípadě mají uvnitř průchozí cestu z obou stran zabezpečenou (oplocenou)

Přitom v Oboře jezdí cyklisté jak blázni, gumy kol je slyšel daleko široko.
Nechápu, proč nemohu projít se psem na vodítku. Je to někde vysvětleno?

Děkuji a omlouvám se. S pozdravem Zdeňka Fišová

Re: Obora Kuřim - zákaz vstupu se psem

Datum: 09.04.2017 | Vložil: fanda

Zvěř je od přírody plachá, víš, že je to obora, kde se zvěř chová. Máš možnost jít jinam, nebo toto respektovat.
Myslím to dobře.
fb

Re: Re: Obora Kuřim - zákaz vstupu se psem

Datum: 11.04.2017 | Vložil: supík

Reakce poněkud úsměvná. V oboře Holedná je vstup psů na vodítku povolen a rozhodně to tam nevypadá, že by se tam zvěři nedařilo. Minulý týden se mi povedlo vyfotit daňka tak z 5 metrů a mufloni došli ještě blíž. Ale uznávám, že režim v oboře si určuje majitel případně oborník. Ale nebylo by na škodu zveřejnit na internetu návštěvní řád, aby pak návštěvníci nebyli překvapeni.

Re: Obora Kuřim - zákaz vstupu se psem

Datum: 23.05.2017 | Vložil: Petra

Taky jsem se dnes musela otocit. Prvni obora kam nemohu se psem na voditku. Mam cviceneho loveckeho psa a tohle narizeni je zarazejici a nesmyslne.

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 02.06.2018 | Vložil: AlbertTub

The men's prostate is central to the portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most types of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma for the urinary tract or by infections received from the rest of the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some from the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations each week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to consider to be sure a proper prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to choose prostate examination at least 12 months.

Kde potkat zviratka

Datum: 07.11.2015 | Vložil: lesprochajda

Dobry den.
Casto chodim na prochazky do obory. Rad bych se chtel zeptat, v jakem miste obory/oblasti je nejvetsi pravdepodobnost, ze bych mohl potkat nejakou lesni zver? Dekuji za odpoved.

Re: Kde potkat zviratka

Datum: 19.12.2015 | Vložil: Obora Kuřim

Zvěř je všude, asi se pohybujete hlučně :)

LOV vOBOŘE

Datum: 01.12.2013 | Vložil: Husman PETR

Lovili jsme v oboře již čtyřikrát vždy jsme odjížděli spokojeni jak s personálem tak s ulovky zájemcum o dobrý lovecký doporučuji personálu vřelý dík

iMyslivost.cz

Datum: 18.05.2012 | Vložil: Karlos

Rád bych vás pozval na web věnovaný myslivosti a lovectví - https://www.imyslivost.cz

Re: iMyslivost.cz

Datum: 12.06.2012 | Vložil: Obora "KUŘIM"

Děkujeme za pozvání

Lov

Datum: 26.03.2012 | Vložil: Karel

Je to paráda, nezapomenutelné zážitky a parádní personál, vše na úrovni. Vřele všem co mají zájem lovit v oboře Kuřim doporučuji.

Re: Lov

Datum: 12.06.2012 | Vložil: Pepa

Taky jsem zde lovil berana, parádní krajina a prostě vše super, a lov parádní neni to zase tak jednoduchý i když je to v oboře, možu jen doporučit

Přidat nový příspěvek